Nasıl Ucuz Alan Adı (Domain) Bulabiliriz?


Bir internet sitesi kurmaya karar verdiğinizde bu düşüncenizi hayata geçirmek için bir alan adı (domain) ve sitenizin 24 saat yayında kalması için sunucu (hosting) hizmeti almak zorundasınızdır. Bu hizmetleri veren yüzlerce firma var, çoğunluğu her iki hizmeti birden verirken, bazıları sadece tek bir hizmete odaklanıyor. Peki doğru seçimi nasıl yapacağız? Şunu belirtmek isterim ki nasıl bir internet sitesi kurmak istediğinize bağlı olarak iyi bir araştırma yapmak doğru sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Seçimimizi yaparken internet üzerinde cirit atan dolandırıcıları da unutmamamız, özellikle internet üzerindeki alışveriş işlemlerimizde dikkatli olmamız gerekiyor. Biz bugünkü yazımızda alan adı konusunda size yardımcı olmaya çalşacağız. İleride sunucu hizmeti veren firmalarla ilgili bir yazı da hazırlayabiliriz.

Ticarette genellikle toptancı da fiyatlar perakande satış yapan firmalara nazaran daha ucuzdur. Peki alan adları satışının toptancıları kimlerdir? Ülkemizden de firmaların yer aldığı bu listesini aşağıdaki linkte görebilirsiniz:
https://www.icann.org/registrar-reports/accreditation-qualified-list.html

Ayrıca bu listedekilerden başka ülkelerin kendi uzantılarıyla ilgili alan adlarının satışına yetkili kuruluşlar da vardır. Örneğin ülkemizde .tr uzantılı alan adlarını nic.tr internet sitesinde satılmaktaydı. Kanunda yapılan değişikliklerle artık satışlar başka firmalar aracılığıyla yapılacak. ODTÜ kuruluşu olan metunic.com.tr sitesinden çok uygun ücretlerle alan adı satın alabilirsiniz. Bazı alan adı uzantıları için evrak istenirken, .web.tr veya gen.tr benzeri revaçta olan alan adı uzantıları için evrak istenmemektedir. Mart 2020 itibari ile .com alan adına bir senede ödediğiniz ücretle aşağı yukarı beş senelik web.tr veya gen.tr uzantılı bir alan adı satın alabilirsiniz. Böylece alan adı maliyetinizi oldukça düşürmüş olursunuz. Yalnız bu uzantılar dahi bazı sitelerde yüksek fiyatlara satılmaktadır, metunic.com.tr adresinde 5 yıllık bedelleri 1 Nisan 2020 itibari ile ₺71,90'dır.

Prestij açısından tercihiniz .com veya .org benzeri bir alan adı uzantısı olacaksa aşağıdaki firmaların fiyat listelerine bakmanızı öneririz. Bu firmalar fiyat listelerini sürekli güncelliyorlar, biz 1 Nisan 2020 itibari ile ekonomik ve kaliteli hizmet verdiğini düşündüğümüz üç firma ile ilk sene iyi fiyat veren bir firmanın .com .org ve .net uzantılarının fiyatları ile ilgili bilgi paylaşacağız. Alan adı satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus, alan adının ilk seneki ücreti ile yenileme ücreti arasında farktır. Ne yazık ki birçok firma ilk sene çok uygun fiyat verirken, ikinci senede fiyat artışına gitmektedirler. Bu fiyat artışının olup olmadığını, yenileme ücreti tablosuna bakarak bulabilirsiniz. Alan adınız konusunda anlaştığınız firma ile aranızda bir sorun olduğu veya makul olmayan bir fiyat artışına gittiklerini düşündüğünüzde alan adınızı başka bir firmaya taşıyabilirsiniz. Bu ücretlerin ne kadar olduğunu transfer ücretleri ile ilgili tablolarda bulabilirsiniz.


namesilo.com

.com uzantılı alanadlarını yıllık 8.99$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 8.99$, transfer ücreti ise 8,39$.
.org uzantılı alanadlarını yıllık 10.79$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 10.79$, transfer ücreti ise 10,79$.
.net uzantılı alanadlarını yıllık 11.79$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 11.79$, transfer ücreti ise 9,54$.
sadakat kodu ile 1$'lık indirim elde edebilirsiniz. (Geçerlilik tarihi: 31 Aralık 2020, minumum 1$'lık satın alımlarda kullanılabilir, herkes için tek kullanım hakkı vardır yani 2. defa kullanmaya kalktığınızda geçerli olmayacaktır) Ayrıca indirim programına kayıt olarak ekstra indirim elde edebileceğiniz kampanya 1 Nisan 2020 itibari ile devam ediyordu. Çoklu kayıtlarda özel indirim imkanları fiyat listelerinde sunmuşlar. .org, .net ve .com uzantısı satın almak için güzel ve müşterilerine güven telkin eden bir site. Fiyat listesine buradan göz atabilirsiniz:
Namesilo.com Domain Fiyat Listesi (İngilizce)
alastyr.com

.com uzantılı alanadlarını yıllık 6.99$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 8.99$, transfer ücreti ise 8,99$.
.org uzantılı alanadlarını yıllık 10.99$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 10.99$, transfer ücreti ise 10,99$.
.net uzantılı alanadlarını yıllık 10.99$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 10.99$, transfer ücreti ise 10,99$.
SINIRSIZ HOSTING ALANA DOMAIN BİZDEN HEDİYE! kampanyası 1 Nisan 2020 itibari ile devam ediyor. .org, .net ve .com uzantısı satın almak için güzel ve müşterilerine güven telkin eden bir site. Fiyat listesine buradan göz atabilirsiniz:
Alastyr.com Domain Fiyat Listesi (İngilizce)
epik.com
Take Control of Your Domain Names
.com uzantılı alanadlarını yıllık 8.49$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 8.99$, transfer ücreti ise 8,49$.
.org uzantılı alanadlarını yıllık 12.48$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 35$, transfer ücreti ise 10,60$.
.net uzantılı alanadlarını yıllık 8.49$'dan satın alabilirsiniz. Yenileme ücreti 35$, transfer ücreti ise 9,54$.
Ayrıca domain 3 yıllık alanadı tesciline 4. yıl bedava, 7 yıllık tescile ise 8. ve 9. yıllar bedava kampanyası 1 Nisan 2020 itibari ile devam ediyordu. Çoklu kayıtlarda kendileriyle temasa geçildiğinde, özel indirim imkanlarını sunduklarını da belirtmekteler. .org ve .net uzantıları için yenileme ücretleri oldukça yüksekken, .com uzantısı satın almak için güzel bir site. Fiyat listesine buradan göz atabilirsiniz:
Epik.com Domain Fiyat Listesi (İngilizce)
Godaddy.com
Alacağınız .com uzantısını yalnızca bir seneliğine alacaksanız, 2. sene fiyatı bir hayli arttıran Godaddy.com tercih edilebilir.
.com uzantısı ilk yıl kayıt bedeli 30.00 TL ($4,37), yenileme ücreti ise 79,99 TL ($11,66).
.net uzantısı 85,99 TL ($12,53), yenileme ücreti ise 105,99 TL ($15,44).
.org uzantısı 72,99 TL ($10,64), yenileme ücreti ise 115,99 TL ($16,90).
Ayrıca "Sepette 1,06 TL ICANN ücreti ve geçerli vergiler uygulanabilir." şeklinde bir bildirim var. Yukarıdaki hesaplamalarda döviz kuru çevirimini 1 Nisan 2020 kuruna göre yaptık.

 


Güncellenme tarihi:

Haziran 2022 Editör Notu: Metunic.com.tr sitesinin fiyatlarına da bakmanızı tavsiye ederiz.
ANA SAYFA