Hz. İkrime'nin Tövbesi

Resulullah aleyhisselam'a düşmanlıkta babasına benzeyen İkrime: "Müslüman olmadık benden başka tek bir kişi kalmasa, yine Muhammed'e ittiba etmem!" demişti. Mekke'nin fethi üzerine Yemen'e kaçtı. Karısı Üm Hakim binti Haris (r.a.) ise Resulullah'a (s.a.v.) gelerek müslüman oldu ve: 'Ya Resulullah! Kocam senden korkarak Yemen'e kaçtı. Senin kendisini öldüreceğinden korkuyor, ona aman ver." diye ricada bulundu. Resulullah'ın aman vermesi üzerine onu aramaya koyuldu. Tihame sahilinde Habeşistan'a gitmek için bir gemiye binmek üzere iken ona yetişti. Durumu kendisine anlattığında: 'Ya Ümmü Hakim! Muhammed benden bu kadar fenalık görmüş iken bana aman mı verdi?' diye sordu. Ümmü Hakim: 'Evet, aman verdi' dedi. İkrime korku ve ümit arasında karısı ile beraber geri döndü.

Mekke'ye yaklaştıkları sırada Resulullah yanında bulunanlara: 'İkrime şimdi mümin ve muhacir olarak geliyor. Sakın babasına kötü söz söyleyipte onu gücendirmeyiniz' buyurdular.

Resulullah (s.a.v.) karşısında onu gördüğü zaman çok sevindi, onu kucakladı.Üç kere: 'Hoşgeldin muhacir süvari!' buyurdular. Utancından başını eğmiş bulunan İkrime, şehadet getirerek müslüman oldu. 'Ya Resulullah! Sana karşı yaptığım bütün düşmanlıklar, yüüzüne karşı ve arkandan sarfettiğim bütün sözler için, bana Allah'tan mağfiret dilemeni isterim' dedi. Resulullah da (s.a.v.) onun adına istiğfarda bulundu.

Kureyş'in ünlü süvarilerinden olan Hz. İkrime (r.a.), İslam'a geldikten sonra çok iyi bir hal sahibi oldu. Hangi evde bir put olduğunu duyarsa hemen gider onu kırardı, halbuki kendisi Cahiliye devrinde put ticareti yapardı. Mushaf-ı Şerif'i eline alır, yüzüne sürer: 'Rabbimin kitabı' diyerek ağlardı. Büyük bir mücahid idi, nihayet Yermuk Savaşı'nda şehit düştü."


Paylaşın:


Paylaşım tarihi:

ANA SAYFA İSLAM Kıssadan Hisseler