AbdulKadir Geylani Hz.'den Öğütler

AbdulKadir Geylani Hz.'nin öğütlerinden bazıları:
Ey Oğul! Allahü Teala'yı kullarına şikayet etmeye kalkışma. Kullara şikayetçi olma. Allahü Teala her şeye kadirdir. O'ndan başkası ise hiçbir şeye muktedir değildir. İç sıkıntıları, maruz kalınan musibetleri, manevi dertleri ve verilen sadakalarla yaılan iyilikleri gizli tutmak da iyilik hazinelerindendir. Sadakayı sağ elinle ver. Sol elinin bunda haberi olmaması için gayret et.
Ey Oğul! Dünya denizinden sakın. Onda çok kişiler boğulmuş, ancak pek az kişi kurtulmuştur. O derin bir denizdir. Herşeyi garkeder, kendinde boğar. Ancak Allahü Teala dilediği kullarını ondan kurtarır. Tıpkı kıyamet gününde müminleri cehennemden kurtaracağı gibi.
Ey Oğul! Aceleci olma. Zira acele eden hataya düşer. Acele etmek şeytandandır, şeytanın işidir. Rızık ve dünyalık hususunda kanaat sahibi ol. Zira kanaat tükenmez hazinedir. Sadece kısmetine ve eline geçene razı ol. Kısmetinde olmayandan da geri dur. Helal ve meşru olandan ayrılma. İşte o zaman zengin olursun. Allahü Teala'dan başka hiçbir şeye muhtaç olmazsın.

Önce kendi nefsine öğüt ver; kendi nefsini düzelt. Sonra da başkalarına öğüt ver; başkalarını düzeltmeye çalış. Eğer kendinde ıslaha muhtaç bir hal bulunduğu halde bunu bırakır da başkasının ıslahına kalkışırsan yazık sana! Gözleri görmeyen birinin bir başkasının elinden tutup bir yere götürmesi mümkün olmadığı gibi, kendi nefsini ıslah etmemiş birisinin de başkalarını irşat edip doğru yola götürmesi mümkün değildir.Paylaşın:


Güncelleme tarihi:

ANA SAYFA İSLAM Kıssadan Hisseler