Ezan Okuyan Çocuk

Peygamberimiz (s.a.v.) ve müminler Huneyn Savaşı'ndan dönmekteydiler. Yolda namaz kılmak için mola verdiler. Müezzin ezanı okurken, müminlerle dönüş yolunda rast gelen on kişilik bir çocuk grubu ezanı alaylı bir şekilde tekrar etmeye başladı. Müslümanlar bu durum oldukça içerlendiler ve çocukları yakalayarak alemlere rahmet olarak gönderilen yüce Nebi'nin huzuruna çıkardılar. Düşünün, bir savaştan dönüyorsunuz, belki beraber yola çıktığınız kardeşlerinizden bir çoğu şehit düşmüş, içinizde o acı varken çocukta olsa birileri kutsalınızla dalga geçmeye kalkıyor, insan nasıl bir tepki verirdi? Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bize öyle bir insanlık dersi veriyor ki davranışıyla, O'nu sevmemek ne mümkün. Belki orada bulunan müminlerin bir kısmı çocuklara ağır bir ceza verileceğini beklerken peygamberimiz, korku içerisindeki çocuklara dönerek gülümsüyor ve "İçinizde sesi çok güzel olan biri var, o kim?" buyuruyor. Çocuklar Ebu Mahzure'yi işaret ediyorlar. Peygamberimiz " Haydi bize ezan oku" diye sesleniyor Ebu Mahzure'ye. Sonrasını Ebu Mahzure'den dinleyelim:
"""Resulullah'a ve bana emrettiği işten nefret ettiğim halde, çaresiz kalktım ve karşısına geçtim. Bizzat kendisi bana ezanın okunuşunu öğretti. Ben ezanı bitirdiğim zaman, içinde bir miktar gümüş para bulunan bir kese verdi. Daha sonra alnımı, göğsümü sıvazladı ve ; " Mübarek olsun " buyurdu. Ben:
- "Ya Resulullah, Mekke'de ezan okumama müsaade et" dedim.
-" Müsaade ettim" buyurdu.
İşte o anda, Resulullah'a karşı duyduğum kin ve nefretten bende eser kalmamış gönlüm ona karşı sevgi ile dolup taşmıştı. Mekke valisi Attab B. Esid'e geldim ve onun valiliği süresince Resulullah'ın emriyle Mekke'de müezzinlik yaptım."""

Ebu Mahzûre'nin, Hz. Peygamber tarafından okşandı diye başının ön kısmındaki saçları hiç kestirmediği rivayet edilmektedir. Bu da onun peygamberimize sevgisinin ve bağlılığının bir göstergesiydi. Ebû Mahzure gür ve tatlı sesliydi. Hicrî 59 yılında vefat edinceye kadar Mescid-i Haram'da müezzinlik yaptı. Kendisinden sonra çocuk ve torunları da aynı görevi devam ettirdi.


Paylaşın:


Paylaşım tarihi:

ANA SAYFA İSLAM Bilgi