Yazıklar Olsun Bana

Ebû Leheb'in vefatından sonra, Ebû Leheb'i rüyada görüp, Efendimize (sav) îmân etmeyen bu amcasına halinden ve âhirette olan ahvâlinden sorduklarında şöyle cevap vermiş:
'Böyle kadri âlâ olan bir Nebîyy-i Zîşân'ın amcası olduğum halde, ona îmân etmedim. Yazıklar olsun bana! İmân edip dünyada şerif âhirette aziz olup, cennet nimetleri ile mütenâim olacağım yerde, onun en büyük düşmanı olup; dünyada rezil, âhirette de sefil oldum! Küfürde ısrar edip cehennem ehlinden oldum! Velâkin, o Nebîyy-i âlişâna doğduğu gece yaptığım iki ikramdan dolayı, diğer ehl-i nârda olan durumlar bende yoktur:
Birincisi şudur: Pazartesi gecesi olduğunda azabım hafifler. Tâ, Salı gecesine kadar.
İkincisi: Pazartesi gecesi olduğunda, gece ve gündüzünde baş ve orta parmağımı ağzıma sokup emiyorum. İki parmağım arasından bir soğuk su geliyor. O suyu içip serinliyorum ki, diğer ehl-i nâr bundan mahrumdur.
Bu nimete ermemin sebebini sorarsanız: Muhammed'in (sav) doğumu Pazartesi gecesidir. Cariyem Süveybe, doğum müjdesi getirdiğinde Resulün (sav) doğumuna sevinip, onu âzad ettiğimden, o gece azabım hafifler. 'Git emzir, ona süt ver' dediğim için de, Pazartesi'den Salı'ya kadar parmağımdan çıkan soğuk suyu içip ferahlıyorum' dedi.


Paylaşın:


Paylaşım tarihi:

ANA SAYFA İSLAM HZ. MUHAMMED (S.A.V.)