Peygamberimizin Hz.Enes'e Tavsiyeleri

Enes bin Malik (r.a.) anlatıyor: Ben sekiz yaşında bir çocuk iken Resulullah'a (s.a.v.) hizmet etmeye başladım. Bana ilk öğrettiği şu oldu:
"Ey Enes! Namaz için abdestini güzel al. Böyle yaparsan hafaza melekleri seni sever, ömrün de uzun olur.
Ey Enes! Cünüplükten guslet ve gusül abdestinde mübalağa et. Çünkü her kılın altında cünüplük eseri vardır." Ben:
"Ya Resulullah! Gusülde nasıl mübalağa yaparım?" diye sordum. Buyurdular ki:
"Suyu saçlarının diplerine kadar ulaştır, vücudunu ovala. Böylece yıkandığın yerden günahın bağışlanmış olarak çıkarsın.
Ey Enes! İki rekat (da olsa) duha namazını geçirme. Çünkü o çok tövbe edenlerin namazıdır. Gece ve gündüz çok (nafile) namaz kıl. Sen namaz kıldığın müddetçe melekler sana istiğfar ederler.
Ey Enes! Namaz için kalktığın zaman Allah için ayakta dur. Rüku yaptığın zaman avuç içlerini dizlerinin üzerine koy, parmakların açık olsun. Kolların yanlarından uzak dursun. Başını rükudan kaldırdığın vakit her uzvun yerinde duracak şekilde kalk, dimdik dur. Secde yaptığın zaman yüzünü yere iyice yapıştır, karganın yem yediği gibi acele etme, tilki gibi de kollarını yere döşeme. Muhakkak Allahu Teala rüku ve secdesi tam yapılmayan namazı kabul etmez. Gücün yeterse her zaman abdestli olmaya çalış. Sen abdestli iken ölecek olursan, şehid olarak ölürsün.
Ey Enes! Evine girdiğin zaman selam ver ki, senin ve evinin bereketi artsın. Bir ihtiyacın için dışarı çıktığın zaman karşılaştığın müslümanlara da selam ver ki imanın lezzeti kalbine girsin. Böyle yaparsan çıktıktan sonra bir günah işlemişsen bağışlanmış olarak evine dönersin.
Ey Enes! Hiçbir zaman müslümanlara karşı kalbinde kin besleme. Bu benim sünnetimdir. Kim benim sünnetime sarılırsa beni sevmiş olur. Kim de beni severse cennette benimle beraberdir.
Ey Enes! Bütün bunları öğrenip nasihatlarimi yerine getirirsen, artık senin için ölümden daha sevimli hiçbir şey olmaz. Çünkü gerçek rahat, ölümdedir."
(Tenbihu'l-Gafilin)


Paylaşın:


Paylaşım tarihi:

ANA SAYFA İSLAM HZ. MUHAMMED (S.A.V.)