Halifeliğinin İlk Konuşması

ALLAH(C.C)'A HAMD, PEYGAMBERİMİZE(S.A.V.) SELAMDAN SONRA;

“EY İNSANLAR!

ALLAH RESULÜ, ÖNCEKİ YIL ŞU DURDUĞUM YERDE DURMUŞTU.(GÖZLERİNDEN YAŞLAR BOŞANMAYA BAŞLAMIŞTI BU SIRADA) ŞÖYLE DİYORDU: 'SİZE DOĞRULUĞU TAVSİYE EDERİM; DOĞRULUKTAN AYRILMAYIN! ÇÜNKÜ DOĞRULUKLA İYİLİK BİR ARADADIR VE İKİSİ DE CENNETE GÖTÜRÜR. YALANDAN UZAK DURUN! ÇÜNKÜ YALAN BERABERİNDE KÖTÜLÜK GETİRİR. YALANLA KÖTÜLÜK İSE CEHENNEME GÖTÜRÜR. BİRBİRİNİZİ KISKANMAYINIZ! BİRBİRİNİZE DÜŞMANLIK BESLEMEYİNİZ! EY ALLAH'IN KULLARI! KARDEŞ OLUNUZ!'

BUNDAN SONRA SİZE SÖYLEYECEKLERİME GELİNCE; EN HAYIRLINIZ OLMADIĞIMI BİLİYORUM. AMA BUGÜN BAŞINIZA HALİFE SEÇİLMİŞ BULUNMAKTAYIM. ALLAH'A YEMİN EDERİM Kİ BENİM ŞU HİLAFET MAKAMINDA ASLA GÖZÜM OLMAMIŞTIR. BU İŞİN BANA VERİLMESİ İÇİN NE GİZLİ NE DE AÇIKTAN ALLAH'A DUA DA ETMEDİM. ANCAK BEN, BU GÖREVİ KABUL ETMEDİĞİM TAKDİRDE TOPLUMDA FİTNE VE HUZURSUZLUK ÇIKACAĞINDAN ENDİŞE ETTİM. BU GÖREV SIRASINDA ARTIK RAHAT VE HUZUR YÜZÜ GÖRMEYECEĞİMİ BİLİYORUM. BU GÖREVİ YERİNE GETİRMEDE TEK DAYANAĞIM İSE YÜCE ALLAH'IN BANA BAĞIŞLAYACAĞI GÜÇ VE İMKANLARDIR. BUGÜN BENİM YERİME BU GÖREVİ DAHA İYİ YERİNE GETİREBİLECEK BİRİNİN ÜSTLENMİŞ OLMASINI ÇOK İSTERDİM.

EY İNSANLAR!

BEN SADECE ALLAH RESULÜ'NÜN YOLUNDAN YÜRÜYECEĞİM. O HALDE SİZ DE, GÜZEL VE DOĞRUDAN AYRILMADIĞIM SÜRECE BANA YARDIMCI OLUNUZ. KÖTÜ VE YANLIŞA SAPTIĞIM ZAMAN DA BENİ DOĞRU YOLA DAVET EDİNİZ! GERÇEKTE DOĞRULUK, GÜVEN VE EMNİYETTİR. YALAN İSE GÜVEN VE İTİMADIN KÖTÜYE KULLANILMASIDIR.

ŞUNDAN EMİN OLUNUZ; GÜÇSÜZ OLANINIZ EĞER HAKLI İSE, HAKKINI ALINCAYA KADAR BENİM YANIMDA GÜÇLÜDÜR. GÜÇLÜ OLANINIZ EĞER HAKSIZ İSE, KENDİSİNDEN HAK SAHİBİ HAKKINI ALINCAYA KADAR, BENİM YANIMDA GÜÇSÜZDÜR.

SİZE ALLAH'TAN KORKMANIZI TAVSİYE EDERİM. EN BÜYÜK AKILLILIK ALLAH'TAN GEREĞİ GİBİ KORKMAKTIR. EN BÜYÜK AKILISIZLIK İSE, HAKTAN YÜZ ÇEVİRİP GÜNAHA DALMAKTIR.

BENİ DİKKATLE DİNLEMENİZİ İSTİYORUM. CİHADI TERK EDEN BİR MİLLETİ, HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN Kİ YÜCE ALLAH ENİNDE SONUNDA ZİLLETE DÜŞÜRÜR, PERİŞAN EDER. YİNE BİR TOPLUMDA AHLAKSIZLIK VE KÖTÜLÜKLER YAYGINLAŞIRSA ALLAH, GENEL BİR BELA VE MUSİBET VERİR.

EY İNSANLAR!

ÖYLE BİR GÜNDEN KORKUNUZ Kİ; 'O GÜNDE İNSANLAR DEHŞET İÇİNDE YUTKUNURKEN YÜREKLERİ AĞIZLARINA GELMİŞTİR. ZALİMLERİN O GÜN NE DOSTU NE DE SÖZÜNÜ DİNLENİR BİR ŞEFAATÇİLERİ VARDIR'

EY İNSANLAR!

BEN ALLAH'A VE RESULÜ'NE İTAAT ETTİĞİM SÜRECE BANA İTAAT EDİNİZ. EĞER ALLAH'A VE PEYGAMBERE İTAATTEN YÜZ ÇEVİRİRSEM, BANA İTAAT ETMENİZ GEREKMEZ ARTIK VE SİZ DE BANA İTAATTEN VAZGEÇİN!

KENDİM VE SİZİN İÇİN ALLAH'TAN AF VE BAĞIŞLAMA DİLİYORUM. ALLAH'IN RAHMETİ ÜZERİNİZE OLSUN!”

Paylaşın:


Paylaşım tarihi:
ANA SAYFA İSLAM HZ. EBU BEKİR (R.A.)