Darıdere Tabiat Parkı

Balıkesir'in Edremit ilçesindedir. İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık 50 km civarıdır. Altınoluk'ta İzmir-Çanakkale yolundan Narlı köyüne giden yola dönülür, köyden geçen yol takip edilerek ulaşılabilir. Ana caddeden 3-4 km sonrası Narlı köyüne, köyden yaklaşık 17 km sonrası da Darıdere Tabiat Parkı'na çıkmaktadır. Mesire yeri iken 11.07.2011 tarihinde Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Gelişme Revizyon Planı 13.03.2014 tarihinde onaylanmıştır. 104,6 dekarlık alana yayılmıştır. Ayı, çakal, tilki, yılan, bukalemun, karaca, sansar, sincap, fare, kirpi, domuz, porsuk, yarasa, balık, yengeç gibi hayvan çeşitlerini barındırmaktadır. Şahin, doğan, ağaçkakan, atmaca gibi kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli çam ve meşe ağacı türlerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca ıhlamur, kestane, akçaağaç, kızılağaç, çınar, ceviz, elma, fındık, ısırgan, defne, kekik, adaçayı, mantar ve benzeri birçok türle karşılaşmanız olasıdır. Parkta birçok endemik bitki bulunduğundan İzin alınmaksızın bu tür bitkilerin toplanmaları yasaktır.

İnternet sitesi olan http://daridere.tabiat.gov.tr/ üzerinden güncel bilgiler ve verilen hizmetlerin ücretlerine erişebilirsiniz.

En yakın yerleşim alanına 17 km civarı uzak olduğundan tam anlamıyla doğayla baş başa kalabileceğiniz kesinlikle görmeniz gereken muhteşem bir parktır. Zaman zaman uygulamalarda değişiklikler olmakla birlikte çadır-karavan-kır evi gibi farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Ayrıca piknik, yürüyüş, spor, temiz hava almak gibi amaçlarla günübirlik ziyarette de bulanabilirsiniz.

Darıdere Galeri - 2012


ANA SAYFA